Warning: Parameter 1 to wp_default_scripts() expected to be a reference, value given in /usr/home/staszow/domains/sig.staszow.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Warning: Parameter 1 to wp_default_styles() expected to be a reference, value given in /usr/home/staszow/domains/sig.staszow.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 601 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_where() expected to be a reference, value given in /usr/home/staszow/domains/sig.staszow.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 291 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_groupby() expected to be a reference, value given in /usr/home/staszow/domains/sig.staszow.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 291 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query_fields() expected to be a reference, value given in /usr/home/staszow/domains/sig.staszow.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 291 Warning: Parameter 2 to M_DataMapper::set_custom_wp_query() expected to be a reference, value given in /usr/home/staszow/domains/sig.staszow.com/public_html/wp-includes/plugin.php on line 291 Stambułki – Staszowski Ośrodek Wspierania i Integracji Przedsiębierczości SIG

Stambułki

Stambułki staszowskie – charakterystyczne fajki wytwarzane w XVIII i XIX stuleciu w Staszowie. Były najpopularniejszym wyrobem staszowskich rzemieślników.

Produkowane w Staszowie ceramiczne przyrządy do palenia tytoniu miały wyciśnięte na powierzchni nazwiska ich producentów, m.in. Grosman, Szajbman, Szpilfogel i przede wszystkim Kunstler. Nazwiska te świadczą o tym, że właścicielami wytwórni byli głównie Żydzi, ale bezpośrednio wytwarzaniem glinianych fajek (a właściwie tylko główek do nabijania tytoniu) zajmowały się polskie warsztaty. Kształt i ornamentykę tej ceramicznej galanterii narzucali odbiorcy, mieszkający w różnych stronach świata. Najwięcej fajek eksportowano do Rosji (w 1826 wywieziono ich do tego kraju 743 tuziny), Turcji i na Bliski Wschód (fajki te miały gęstą i wzorzystą, orientalną ornamentykę).

Podobno jeszcze po II wojnie światowej Turcy wyrażali gotowość zakupu dużej partii tego towaru.

Staszowska Izba Gospodarcza